اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

بارش شهابی یا شهاب‌باران چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

بارش شهابی یا شهاب‌باران

شهاب‌باران، بارش شهابی با باران شهابی چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

بارش شهابی، باران شهابی یا شهاب‌باران زمانی اتفاق می‌افتد که چندین شهاب از نقطه یکسانی در آسمان ظاهر می‌شوند. هر بارش شهابی را معمولا با نام صورت فلکی‌ای که درخشش شهاب از آن ظاهر شده است می‌خوانند. شهاب‌واره‌ها در بارش شهابی معمولا از زباله‌های به‌جای مانده از دنباله‌دارها پدید می‌آیند. وقتی زمین دور خورشید می‌چرخد با این غبارهای به‌جای مانده تلاقی می‌یابد و به همین علت ما شهاب‌های بیشتری را می‌بینیم که می‌درخشند، زیرا زباله‌های دنباله‌دارها با اتمسفر زمین برخورد می‌کنند.

بارش‌های شهابی جمینید و کوادراتیدس از زباله‌های پخش شده توسط سیارک‌های چرخان دور خورشید پدید آمده‌اند.

 

اطلاعات بیشتر درباره بارش شهابی یا شهاب‌باران

  • اکثر بارش‌های شهابی از زباله‌های به‌جای مانده از دنباله‌دارها نشات می‌گیرند. وقتی زمین در مدار حرکت خود دور خورشید، با این زباله‌های کشیده شده برخورد می‌کند، تعداد بیشتری شهاب در آسمان زمین دیده می‌‌شود.
  • دو بارش شهابی عمده درنتیجه زباله‌های به‌جای مانده از سیارک‌ها پدیده آمده‌اند. بارش شهابی کوادرانتیدس به احتمال بسیار از زباله‌های ریزسیاره ۲۰۰۳ EH1 پدید آمده است. بارش شهابی جمینید نیز از زباله‌های سیارک ۳۲۰۰ Phaethon شکل گرفته است.
  • بارش شهابی جباری (Orionid Meteor) که اواخر اکتبر هر سال رخ می‌دهد از غبار و زباله‌های به‌جای مانده از عبور دنباله‌دار ۱P/Halley پدید آمده است.
  • دنباله‌دارها طی روز نیز با زمین برخورد می‌کنند، هرچند ما نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم.
  • اکثر شهاب‌سنگ‌ها در آب اقیانوس‌ها سقوط می‌کنند.
  • بهترین زمان برای دیدن بارش شهابی، ساعات اول بامداد و به‌ویژه شب‌های تاریک و بدون مهتاب است.
  • اولین بارش شهابی ثبت شده در تاریخ، بارش شهابی پرسید (Perseids) است که چینی‌ها در سال ۳۶ پیش از میلاد حضرت مسیح علیه‌السلام ثبت کرده‌اند.

 

اطلاعات بیشتر: تفاوت شهاب‌واره و شهاب و شهاب‌سنگ چیست؟

 

شهاب‌باران‌ها یا بارش‌های شهابی معروف

چندین بارش شهابی یا شهاب‌باران معروف هست که می‌توان به‌آسانی آن‌ها را در آسمان دید. بارش شهابی Perseids اواسط اوت زمانی رخ می‌دهد که زمین با مسیر زباله‌های دنباله‌دار سوئیفت-توتل (Swift-Tuttle) تلاقی پیدا می‌یابد. درخشش شهاب‌های Perseids پرساووش آغاز می‌شود. این بارش از اواسط ژوئیه تا اواخر اوت طول می‌کشد و هر سال حوالی ۱۲ اوت شدت می‌گیرد.