اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دانستنی‌ها و مطالب جالب درباره قمر آیو (Io)

دانستنی‌ها و مطالب جالب قمر آیو (Io)

دانستنی‌ها و مطالب جالب درباره آیو (Io) قمر مشتری

جالب درباره آیو (Io)، قمر مشتری: قمر آیو (Io) پس از گانیمد و کالیستو، سومین قمر بزرگ سیاره مشتری است. آیو، گانیمد، کالیستو و اروپا چهار قمری هستند که گالیله آن‌ها را در سال ۱۶۱۰ کشف کرد، لذا این چهار قمر را قمرهای گالیله نیز می‌خوانند.

  • از مطالب جالب درباره قمر آیو (Io)، آتشفشان‌های پرشمار آن است. آیو بیش از ۴۰۰ آتشفشان فعال دارد و لذا فعال‌ترین جرم آتشفشان‌خیز منظومه شمسی است.
  • علت آتشفشان‌های متعدد آیو گرمای جزر و مدی آن است که از نیروی جاذبه قدرتمند سیاره مشتری و نیروی جاذبه ضعیف‌تر دیگر قمرها بر آیو نشات می‌گیرد.
  • آتشفشان‌های قمر آیو پیوسته فوران می‌کنند و توده‌هایی پدید می‌آورند که نواحی وسیعی از سطح آیو و دریاچه‌های آن را می‌پوشاند.
  • آیو، قمر مشتری، اتمسفر بسیار نازکی دارد که عمدتا حاوی اکسید گوگرد (اکسید سولفور) است (که از آتشفشان‌ها منتشر می‌شود). در هر ثانیه حدود یک تن گاز از اتمسفر آیو در فضا منتشر می‌شود. برخی از این مواد به بخشی از حلقه دور مشتری می‌پیوندد که به آن گردش‌های پلاسمایی آیو نیز می‌گویند.
  • ارتفاع توده‌های آتشفشانی قمر آیو تا ۲۰۰ کیلومتر نیز می‌رسد و سطح آیو را با گوگرد، ذرات دی‌اکسید گوگرد و خاکستر سنگی می‌پوشاند.
  • قمر آیو چند کوه دارد که ارتفاع برخی از آن‌ها برابر با ارتفاع قله اورست روی کره زمین است. متوسط ارتفاع قله‌های آیو حدود ۶ کیلومتر است.
  • قمر آیو عمدتا از سنگ‌های سیلیکات ساخته شده است و سطح آن با ذرات گوگرد (سولفور) که از دهانه‌های آتشفشانی فوران کرده‌اند پوشیده شده است. رنگ زرد آیو به خاطر گوگردی است که سطح آن را پوشانده است.
  • از دیگر مطالب جالب درباره آیو (Io)، قمر مشتری، این است که تشعشات شدید و نیز اتمسفر و سطح بسیار سمی آن تاکنون مانع شده است تا ستاره‌شناسان این قمر را مطالعه کنند.

مطلب مرتبط: ویژگی‌های آیو قمر مشتری

جدول مشخصات آیو (Io)

قطر قمر آیو ۳,۶۴۳.۲ کیلومتر
جرم قمر آیو ۸.۹۳ * ۱۰۲۲  کیلوگرم
سیاره‌ای که آیو دور آن می‌چرخد مشتری
طول مدار حرکت انتقالی قمر آیو به دور سیاره مشتری ۴۲۱,۸۰۰ کیلومتر
مدت حرکت انتقالی قمر آیو دور سیاره مشتری ۱.۷۷ روز
دمای سطح قمر آیو در مناطق سرد ۱۶۳- درجه سانتی‌گراد (منفی ۱۶۳ درجه سانتی‌گراد)
تاریخ کشف قمر آیو ۸ ژانویه ۱۶۱۰