اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره سیاره زمین

ویژگی‌های سیاره درونی و سنگی زمین

شاید ابتدا چنین تصور کنیم که ما سیاره خود، یعنی زمین را به‌خوبی می‌شناسیم. اما دانسته‌های ما درباره این عالم بسیار کمتر از نادانسته‌های‌مان است. و چه‌بسیار دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب بسیاری درباره کره زمین که هنوز بدان‌ها علم نداریم. کره زمین سومین سیاره نزدیک به خورشید و بزرگ‌ترین سیاره خاکی منظومه شمسی است. برآوردهای فعلی بشر می‌گوید، کره زمین حدود ۴.۵۴ میلیارد سال پیش آفریده شده است. در حال حاضر، زمین تنها سیاره‌ای است که بشر بدون استفاده از ابزارهای مصنوعی می‌تواند روی آن زندگی کند.

 

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره کره زمین

سرعت حرکت وضعی زمین در حال کاهش است

یکی از دانستنی‌های جالب و عجیب درباره زمین این است که سرعت حرکت وضعی زمین، رفته‌رفته در حال کاهش است. حرکت وضعی زمین، یعنی چرخش کره زمین به دور خود. هرچه سرعت حرکت وضعی زمین کندتر شود، شبانه‌روز ما طولانی‌تر خواهدشد. البته ما این کاهش سرعت را حس نمی‌کنیم، زیرا مقدار آن، ۱۷ میلی‌ثانیه در هر قرن است. ضمنا روند کاهش سرعت حرکت وضعی زمین یک‌نواخت نیست. با روند فعلی، حدود ۱۴۰ میلیون سال طول می‌کشد، تا طول هر شبانه‌روز از ۲۴ ساعت به ۲۵ ساعت افزایش یابد.

 

کره زمین میدان مغناطیسی قدرتمندی دارد

علت قدرت میدان میدان مغناطیسی کره زمین، دو چیز است: جنس هسته زمین که از نیکل و آهن آفریده شده است، و دیگری سرعت حرکت وضعی زمین. ناحیه‌ای نامرئی ایجاد کرده است که به آن مغناطیس‌سپهر یا مگنتوسفر می‌گویند. مغناطیس‌سپهر از کره زمین در برابر بادهای خورشیدی محافظت می‌کند.

مطلب مرتبط: لایه‌های مختلف جو زمین (اتمسفر) و ترتیب و ویژگی آن‌ها

کره زمین تنها یک قمر دارد

ماه، بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی است و تنها قمر کره زمین است.

 

کره زمین متراکم‌ترین (پرچگال‌ترین) سیاره منظومه شمسی است

چگالی یا تراکم ذرات تشکیل‌دهنده زمین از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی بیشتر است. البته چگالی زمین در نواحی مختلف آن متفاوت است. برای مثال، هسته زمین که از فلز آفریده شده است متراکم‌تر از پوسته زمین است. میانگین چگالی زمین حدود ۵.۵۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. زمین یکی از چهار سیاره سنگی منظومه شمسی است.

 

۷۰ درصد سطح کره زمین را آب پوشانده است

رنگ کره زمین از فضا آبی به نظر می‌رسد. تعجبی هم ندارد زیرا ۷۰ درصد سطح کره زمین را آب اقیانوس‌ها پوشانده است. ۳۰ درصد کره زمین نیز که بالاتر از سطح دریاست، سخت و سنگی است؟

 

مواد تشکیل دهنده کره زمین عمدتا آهن، اکسیژن، سیلیکون و منیزیم است

اکثر مواد تشکیل‌دهنده کره زمین چنین هستند: ۳۲.۱ درصد آهن، ۳۰.۱ درصد اکسیژن، ۱۵.۱ درصد سلیلکون و ۱۳.۹ درصد منیزیم. البته بیشتر آهن زمین در هسته آن است. برآورد می‌شود که ۸۸ درصد هسته زمین از آهن آفریده شده است. و ۴۷ درصد گوشته زمین از اکسیژن است.

 

جدول مشخصات کره زمین

قطر استوایی کره زمین ۱۲,۷۵۶ کیلومتر
قطر قطبی کره زمین (از قطب شمال تا قطب جنوب) ۱۲,۷۱۴ کیلومتر
جرم کره زمین ۱۰۲۴ * ۵.۹۷ کیلوگرم
طول مدار وضعی زمین (مدار چرخش زمین دور خورشید) ۱۴۹,۵۹۸,۲۶۲ کیلومتر
مدت زمان یک چرخش کامل کره زمین دور خورشید ۳۶۵.۲۴ روز
دمای سطح کره زمین ۸۸- تا ۵۸+ درجه سانتی‌گراد