اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

متن زیارت‌ اربعین و تفکر درباره حقایق قرآنی و حدیثی زیارت اربعین حسینی علیه السلام

متن زیارت‌ اربعین و تفکر درباره حقایق قرآنی و حدیثی زیارت اربعین حسینی علیه السلام

متن زیارت‌ اربعین و تفکر درباره حقایق قرآنی و حدیثی زیارت اربعین حسینی علیه السلام

متن زیارت اربعین حسینی علیه السلام از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است. و چون مبنای سخن امامان علیهم السلام قرآن و دین خدا است، تفکر درباره حقایق قرآنی و حدیثی زیارت اربعین، شناخت زائر درباره خدا، دین خدا و امام برگزیده خدا را تعالی می‌دهد. این حقایق بر حقانیت امام حسین علیه السلام و قیام ایشان و راهی که تا ابد در برابرمان گشودند گواهند. و آنانی را که به دشمنی با حسین هر عصر برمی‌خیزند رسوا می‌کند. برپایه همین نگاه، ابتدا متن زیارت شریف اربعین حسینی علیه السلام و ترجمه فارسی آن ذکر می‌شود. و سپس در حد بضاعت به شماری از اشارات قرآنی و حدیثی زیارت اربعین پرداخته می‌شود. باشد که به شناخت بهتر ما درباره امام حسین علیه السلام و راه او بیانجامد اِن شاء الله.

 

متن عربی زیارت اربعین حسینی علیه السلام

السَّلامُ عَلی ولیِّ اللهِ و حَبیبِه السَّلامُ عَلَی خَلیلِ الله و نَجیبِه اَلسَّلامُ عَلَی صَفیِّ اللهِ و ابنَ صَفّیِه اَلسَّلامُ عَلَی الحُسَینِ المَظلومِ الشَّهید اَلسَّلامُ عَلَی اَسیرِ الکُرُبات و قَتیلِ العَبَرات ۱.

اَللّهُمَّ اِنّی اَشهَدُ أنَّهُ وَلیُّکَ و ابنُ وَلیِّک و صَفیُّکَ و ابنُ صَفیِّک اَلفائزُ بِکَرامَتِکَ أَکرَمتَهُ بِالشَّهادَﺓِ و حَبَوتَهُ بِالسَّعادَﺓِ وَ اجتَبَیتَهُ بِطَیبِ الوِلادَﺓِ و جَعَلتَهُ سَیِّداً مِنَ السّادَﺓِ و قائداً مِنَ القادَﺓِ و ذائداً مِنَ الذادَﺓِ و أعطَیتَهُ مَواریثَ الأنبیاءِ وَ جَعَلتَهُ ﺣُﺟَّﺔً عَلی خَلقِکَ مِنَ الأوصیاء فَأعذَرَ فِی الدُّعاءِ و مَنَحَ النُّصحَ و بَذَلَ مُهجَتَهُ فیکَ لِیَستَنقِذَ عِبادَکَ مِنَ ﺍﻟﺠَﻬَﺍﻟَﺔِ وَ حَیرَﺓِ الضَّلاﻟَﺔِ

و قَد تَوازَرَ علیهِ مَن غَرَّتهُ الدُّنیا و باعَ حَظُّهُ بِالأرذَلِ الأدنیَ و شَرَی آخِرَتَهُ بِالثَّمَنِ الأوکَسِ و تَغَطرَسَ و تَرَدَّی فی هَوَاهُ و أسخَطَکَ و أسخَطَ نَبِیَّکَ وَ أطاعَ مِن عِبادِکَ أهلَ الشِّقاق و النِّفاقِ و ﺣَﻤَﻠَﺔَ الأوزارِ المُستَوجِبینَ النّارَ (لِلنّارِ)

فَجاهَدَهُم فیکَ صابراً مُحتَسِباً حتّی سُفِکَ فی طاعَتِکَ دَمُهُ و اَستُبیحَ حَریمُهُ اللّهُمَ فَالعَنهُم لَعناً وبیلاً و عَذِّبهُم عَذاباً ألیماً

السّلامُ عَلَیکَ یا ابنَ رسولِ اللهِ السّلامُ عَلیکَ یا ابنَ سَیدِالأوصیاءِ أشهَدُ أنَّکَ اَمینُ اللهِ و ابنُ اَمینِهِ عِشتَ سَعیداً و مَضَیتَ حَمیداً و مُتَّ فَقیداً مَظلوماً شَهیداً و أشهدُ أنَّ اللهَ مُنجِزٌ ما وَعَدَکَ وَ مُهلِکٌ مَن خَذَلَکَ وَ مُعَذِّبٌ مَن قَتَلَکَ و أشهَدُ أنَّکَ وَفَیتَ بِعَهدِ اللهِ و جاهَدتَ فی سَبیلِهِ حَتّی أتاکَ الیَقینُ فَلَعَنَ اللهُ مَن قَتَلَکَ وَ لَعَنَ اللهُ مَن ظَلَمَک وَ لَعَنَ اللهُ ﺍُﻣَﺔً سَمِعَت بِذلِکَ فَرَضیَت بِهِ

اَللّهُمَ اِنّی اُشهِدُکَ اِنّی وَلیٌّ لِمَن والاهُ وَ عَدُوٌ لِمَن عَاداهُ ۲ بِأبی اَنتَ وَ اُمِّی یا ابنَ رَسولِ اللهِ اَشهَدُ اَنَّکَ کُنتَ نوراً فِی الأصلابِ الشّامِخَةِ وَ الأرحامِ المُطَهَّرَﺓُ (الطّاهِرَﺓِ) لَم تُنَجِّسکَ الجاهِلیَّةُ بِأنجاسِها وَ لَم تُلبِسکَ المُدلَهِمّاتُ مِن ثِیابِها ۳ وَ اَشهَدُ أنَّکَ مِن دَعائِمِ الّدین و أرکانِ المُسلِمین وَ مَعقِلِ المُومِنینَ. وَ اَشهَدُ اَنَّکَ الاِمامُ البَّرُّ التَّقیُّ الرَّضیُّ الزَّکیُّ الهادِی المَهدِیُّ. وَ اَشهَدُ أن الأﺋﻤَّﺔَ مِن وُلدِکَ ﮐَﻠِﻤَﺔُ التَّقوَی وَ أعلامُ الهُدَی وَ العُروَﺓُ الوُثقَی ۴ وَ ﺍﻟﺣُﺠَّﺔُ عَلی أهلِ الُّدنیا وَ أشهَدُ أنی بِکُم مُومِنٌ وَ بِإِیابِکُم مُوقِنٌ بِشَرایِعِ دینی و خَواتیم عَمَلِی وَ قَلبی لِقَلبِکُم سِلمٌ وَ أمرِی لِأمرِکُم مُتَّبِعٌ وَ نُصرَتِی لَکُم مُعَدَّﺓٌ حَتّی یَأذَنَ اللهُ لَکُم فَمَعَکُم مَعَکُم لا مَعَ عَدوِّکُم صَلَواتُ اللهِ عَلَیکُم وَ عَلی أرواحِکُم وَ أجسادِکُم (أجسامِکُم) وَ شَاهِدِکُم وَ غائِبِکُم وَ ظاهِرِکُم وَ باطِنِکُم آمینَ ربَّ العالَمین.

 

ترجمه فارسی زیارت اربعین حسینی علیه السلام

سلام بر ولی خدا و حبیبش. سلام بر دوست خدا و نجیبش. سلام بر برگزیده خدا و فرزند برگزیده‌اش. سلام بر حسین مظلوم شهید. سلام بر آن دچار گرفتاری‌ها و کشته اشک‌ها ۱.

خدایا من شهادت می‌دهم که حسین ولی تو و فرزند ولی تو و فرزند برگزیده توست. حسینی که به کرامتت رسیده او را به شهادت گرامی داشتی و به خوشبختی اختصاصش دادی و به پاکی ولادت برگزیدی و او را آقایی از آقایان و پیشروی از پیشروان و مدافعی از مدافعان قرار دادی. و میراث‌های انبیا را به او عطا فرمودی. و او را از میان جانشینان حجت بر بندگانت قرار دادی. و در دعوتش جای عذری باقی نگذاشت. و از خیرخواهی دریغ نورزید و جانش را در راه تو بذل کرد تا بندگانت را از جهالت و سرگردانی گمراهی برهاند.

اما کسانی‌ که دنیا مغرورشان کرد، علیه او به کمک هم برخاستند و بهره واقعی خود را به فرومایه‌تر و پست‌تر چیز فروختند و آخرت‌شان را به کمترین بها به گردونه فروش گذاشتند تکبر کردند و خود را در دامن هوای نفس انداختند، تو را و پیامبرت را به خشم آوردند و اطاعت کردند از میان بندگانت اهل شکاف‌افکنی و نفاق و بارکشان گناهان سنگین و سزاواران آتش را. پس او درباره تو صابرانه و به حساب تو جهاد کرد تا در اطاعت تو خونش ریخته شد و حریمش مباح گشت خدایا آنان را لعنت کن لعنتی سنگین و عذاب‌شان کن عذابی دردناک.

سلام بر تو ای فرزند رسول خدا. سلام بر تو این فرزند جانشینان. شهادت می‌دهم که تو امین خدا و فرزند امین اویی. خوشبخت زیستی و ستوده درگذشتی و گمگشته و مظلوم و شهید از دنیا رفتی. شهادت می‌دهم که خدا وفاکننده است آنچه را به تو وعده داده و نابودکننده کسانی است که از یاریت دریغ ورزیدند و عذاب‌کننده کسانی است که تو را کشتند. و شهادت می‌دهم که تو به عهد خدا وفا کردی و در راهش به جهاد برخاستی تا مرگ فرارسید. پس خدا لعنت کند کسانی را که تو را کشتند و به تو ستم کردند و این جریان را شنیدند و به آن خوشنود شدند.

خدایا من تو را شاهد می‌گیرم که دوستم با آنان‌که او را دوست دارند و دشمنم با آنان‌که با او دشمنند ۲. پدر و مادرم فدایت ای فرزند رسول خدا. شهادت می‌دهم که تو نوری بودی در صلب‌های بلندمرتبه و رحم‌های پاک. جاهلیت با ناپاکی‌هایش تو را نیالود و از جامه‌های تیره و تارش به تو نپوشاند ۳. و شهادت می‌دهم که تو از ستون‌های دین و پایه‌های مسلمانان و پناهگاه مردم مومنی. و شهادت می‌دهم که پیشوای نیکوکار، باتقوا، راضی به مقدرات حق، پاکیزه، هدایت‌کننده و هدایت‌شده‌ای. و شهادت می‌دهم که امامان از فرزندانت اصل تقوا و نشانه‌های هدایت و دستگیره‌ محکم و حجت بر اهل دنیا هستند ۴. و شهادت می‌دهم که من به یقین مومن به شمایم و به بازگشت‌‌تان یقین دارم براساس قوانین دینم و عواقب عملم و قلبم با قلبتان در صلح و کارم پیرو کارتان و یاری‌ام برای شما آماده است تا خدا اجازه دهد پس با شمایم نه با دشمنان‌تان. سلام‌های خدا بر شما و بر ارواح و پیکرهای‌تان و بر حاضرتان و غایبتان و بر ظاهرتان و بر باطن‌تان. آمین ای پروردگار جهانیان.

 

اندیشه در حقایق قرآنی و حدیثی زیارت اربعین

  1. قَتیلِ العَبَرات: قتیل العبرات یعنی کشته اشک‌ها و این لقب در احادیث امامان شیعه علیهم السلام آمده است. امام حسین علیه السلام درباره خودشان می‌فرمایند: «أنا قَتیل العَبَرَﺓ لایذکرنی مومن الا استعبر» یعنی: «من کشته اشکم، هیچ مومنی مرا یاد نمی‌کند مگر آن‌که اشک به چشمش می‌آید.» و نیز فرمودند: «أنا قَتیل العَبَرَﺓِ قُتِلتُ مَکروباً و حقیقٌ عَلَی اللهِ أن لا یَاتِیَنی مکروبٌ اِلّا أرُدَّهُ وَ أقبِلَهُ الی أهلِهِ مَسرُوراً» یعنی: من کشته اشک‌هایم، با سختی و اندوه کشته می‌شوم و بر خدا شایسته است که هیچ اندوهگینی نزد من نیاید مگر آن‌که اندوهش را بزداید و او را شادمان به اهل خود برگرداند. (شیخ صدوق، ثواب‌الاعمال) و حقیقتاً عجیب است که جز حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام شخص دیگری را در جهان نمی‌توان نام برد که سوگ‌واری و عزاداری برای او حتی با گذشت حدود هزار و چهارصد سال چنین زنده و عالم‌گیر باشد. حدیث قتیل العبرات از پیش‌‌گویی‌های امام حسین علیه السلام درباره خویش است.
  2. تولی و تبری: تولی یعنی دوستی با پیشوایان دین و امامان و پذیرش ولایت آنان. و تبری یعنی دوری جستن از دشمنان خدا و دشمنان اولیای دین خدا. تولی و تبری از فروع ده‌گانه اسلام و از مهم‌ترین واجبات دینی هستند. برپایه این دو واجب دینی، زائر، خود را دوست امام حسین علیه السلام و دشمن دشمنان امام علیه السلام معرفی می‌کند.
  3. آیه تطهیر: خدای متعال در آیه ۳۳ سوره مبارکه احزاب می‌فرماید که اراده کرده است تا آلودگی را از اهل بیت پیامبر صلی‌ الله علیه و آله و سلم بزداید و ایشان را پاک و مطهر فرماید. امام حسین (ع) از اهل بیت پیامبر خدا (ص) است فلذا آیه تطهیر شامل ایشان نیز می‌شود. این آیه دشمنان و قاتلان حضرت ابی عبدالله (ع) را برای همیشه رسوا می‌کند، زیرا انسانی پاک و مطهر را کشتند که خدای متعال او را از هر آلودگی پاک داشته بود.
  4. عروﺓ الوثقی: عبارت عروﺓ الوثقی در آیه ۲۵۶ سوره مبارکه بقرﺓ آمده است. خدای متعال در بخشی از این آیه می‌فرماید: «… فَمَن یَکفُر بِالطّاغوتِ وَ یُومِن بِالله فَقَدِ استَمسَکَ بِالعُروﺓِ الوُثقی لَا انفِصامَ لَها وَ اللهُ سَمیعٌ عَلیم» یعنی: پس هر کس به طاغوت کفر ورزد و به خدا ایمان آورد یقینا به دستاویز استواری چنگ زده است که آن را گسستن نیست و خداوند شنوای داناست.