اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

مشخصات دیموس قمر مریخ: قطر، جرم، دمای سطح و دیگر ویژگی‌ها

مشخصات دیموس، قمر مریخ

دیموس قمر مریخ

مشخصات دیموس قمر مریخ: دیموس (Deimos) یکی از دو قمر مریخ و کوچک‌ترین آن‌هاست. قمر بزرگتر، فوبوس (Phobos) نام دارد. قطر دیموس تنها ۱۲.۴ کیلومتر و جرم آن بسیار کمتر از جرم ماه است. دیموس از سنگ آفریده شده است و مانند فوبوس، سطح آن را نیز لایه‌ای از غبار پوشانده است که به آن ریگولیت (regolith) می‌گویند. در ادامه برخی از مشخصات دیموس، قمر مریخ، با جزییات بیشتری بیان خواهدشد.

ویژگی‌های دیموس

  • فوبوس و دیموس، هیچ‌یک جو یا اتمسفر ندارند. این دو قمر بسیار کوچک هستند و هیچ تغییراتی در آن‌ها رخ نمی‌دهد که به پیدایش اتمسفر منجر شود. ضمنا نیروی جاذبه آن‌ها نیز بسیار اندک است و لذا نمی‌تواند هیچ جو یا اتمسفری را در اطراف این دو قمر نگاه دارد.
  • مانند فوبوس، خصوصیات معدنی دیموس نیز شبیه سیارک‌های نوع C است؛ یعنی سیارک‌هایی که از خاک معدنی و سیلیکات آفریده شده‌اند. شکل دیموس کروی نیست.
  • سطح قمر دیموس بسیار هموارتر از سطح قمر فوبوس است. البته دیموس چند دهانه آتشفشانی خاموش دارد.
  • مدار گردش قمر دیموس حول مریخ تقریبا دایره است. شاید دیموس ابتدا سیارکی بوده است که به‌سمت مریخ کشیده شده است، اما مدت مدیدی طول کشیده است تا مدار حرکت آن حول مریخ به‌شکل دوّار درآید.
  • اگر کسی از سطح مریخ به دیموس بنگرد، آن را به‌شکل ماه کوچکی خواهید دید که وقتی کامل می‌شود، شبیه سیاره زهره از زمین است.
  • طبق یکی از نظریه‌ها، دیموس و فوبوس جزو اجرام کوچک‌تری بوده‌اند که حول سیاره اولیه مریخ می‌چرخیدند. شاید برخورد خرده‌سیاره‌ها (planetesimal) با یکدیگر سبب شده است تا این‌دو به‌سمت مریخ آیند.
  • در اکثر ماموریت‌های فضایی به‌ مقصد مریخ، ضمن تهیه تصویر و نقشه از مریخ، دیموس نیز مطالعه شده است.

 

جدول مشخصات دیموس قمر مریخ

قطر دیموس ۱۲.۴ کیلومتر
جرم دیموس ۱۰۱۵ * ۱.۴۸ کیلوگرم (۰.۰۰۰۰۰۲ درصد جرم ماه)
سیاره‌ای که دیموس به دور آن در گردش است مریخ
طول مدار گردش دیموس به دور مریخ ۲۳,۴۵۸ کیلومتر
مدت زمان حرکت وضعی دیموس (هر بار گردش دیموس دور مریخ) ۱.۳ روز زمینی
دمای سطح دیموس ۴۰- درجه سانتی‌گراد
تاریخ کشف دیموس ۱۲ اوت ۱۸۷۷