اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

مشخصات سیاره کوتوله ماکی‌ماکی

مشخصات سیاره کوتوله ماکی‌ماکی

ماکی‌ماکی: سیاره کوتوله

ماکی‌ماکی (Makemake) دومین سیاره کوتوله دور از خورشید و سومین سیاره کوتوله بزرگ منظومه شمسی است. سیاره کوتوله ماکی‌ماکی در ۳۱ مارس ۲۰۰۵ کشف شد و اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (IAU) در ژوئیه ۲۰۰۸ آن را در زمره سیارات کوتوله طبقه‌‌بندی کرد. تا آوریل ۲۰۱۶ تصور می‌شد که از بین چهار سیاره کوتوله ناحیه بیرونی‌تر منظومه شمسی، ماکی‌ماکی تنها سیاره کوتوله‌ای است که قمر ندارد. اما در آوریل ۲۰۱۶ قمری کشف شد که اخترشناسان آن را MK2 نام نهادند. در ادامه، اطلاعات و مشخصات سیاره کوتوله ماکی‌ماکی بیشتر بررسی می‌شود.

 

اطلاعات و مشخصات سیاره کوتوله ماکی‌ماکی

در ادامه، اطلاعات و مشخصات بیشتری درباره سیاره کوتوله ماکی‌ماکی بیان می‌شود.

 

ماکی‌ماکی از بزرگترین سیارات کوتوله منظومه شمسی است

 

ماکی‌ماکی دومین جرم آسمانی درخشان در کمربند کویپر است

  • سیاره کوتوله ماکی‌ماکی پس از پلوتون، دومین شیء درخشان در کمربند کویپر است.

 

سیاره کوتوله ماکی‌ماکی یک قمر دارد

  • ماکی‌ماکی یک قمر دارد. قمر سیاره کوتوله ماکی‌ماکی MK2 نام دارد و شماره شناسایی آن S/2015 (136472) 1 است. قطر قمر سیاره کوتوله ماکی‌ماکی ۱۶۰ کیلومتر است. تلسکوپ فضایی هابل، قمر سیاره کوتوله ماکی‌ماکی را در فاصله ۲۰,۰۰۰ کیلومتری آن رصد کرد. ماهوار‌ه‌ها برای سنجش جرم یک شیء آسمانی روش ساده‌ای فراهم کرده‌اند. لذا حتی پیش از آن‌که قمر ماکی‌ماکی کشف شود، می‌شد جرم آن را برآورد کرد.

 

سیاره کوتوله ماکی‌ماکی جو یا اتمسفر ندارد

  • سیاره کوتوله ماکی‌ماکی برخلاف انتظار، جو یا اتمسفر ندارد. ستاره‌شناسان فکر می‌کردند که ماکی‌ماکی نیز مانند پلوتون اتمسفر تشکیل داده است، اما در سال ۲۰۱۱ وقتی ماکی‌ماکی از جلوی ستاره‌ای عبور کرد، مشخص شد که ماکی‌ماکی عمدتا فاقد پوشش گازی است. اگر ماکی‌ماکی اتمسفر می‌داشت، احتمالا اتمسفر آن حاوی متان و گازهای نیتروژن‌پایه می‌بود.

مطلب مرتبط: مطالب جالب و عجیب درباره سیاره نپتون

سیاره کوتوله ماکی‌ماکی از اجرام قدیمی منظومه شمسی است

  • مدار حرکت ماکی‌ماکی آن‌قدر از نپتون دور است که نیروی جاذبه نپتون چندان بر آن تاثیری ندارد. لذا ماکی‌ماکی از زمان آفرینش منظومه شمسی تاکنون پابرجا مانده است. به همین سبب گفته می‌شود که ماکی‌ماکی یکی از اجرام قدیمی منظومه شمسی است.

 

عنوان: مشخصات سیاره کوتوله ماکی‌ماکی

کلیدوآژه: مشخصات سیاره کوتوله ماکی‌ماکی