«إِنَّا فَتَحْنَا لَکَ فَتْحًا مُبِینًا»

مشخصات فوبوس قمر مریخ: قطر، جرم، دمای سطح و دیگر ویژگی‌ها

فوبوس، قمر مریخ

فوبوس قمر مریخ

مشخصات فوبوس قمر مریخ: فوبوس (Phobos) یکی از دو قمر سیاره مریخ و بزرگترین آن دو است. قمر کوچکتر، دیموس (Deimos) نام دارد. فوبوس چاله‌های بسیاری دارد و ظاهرا در امتداد برخی از نواحی آن شیارها و باریکه‌هایی از مواد مختلف شکل گرفته است. فوبوس قمر بسیار کوچکی است. قطر آن ۲۲.۲ کیلومتر است و جرم آن تنها ۰.۰۰۰۰۱ درصد جرم ماه است. اما دیموس، دیگر قمر مریخ، از آن نیز کوچکتر است. فوبوس هر ۷ ساعت و ۷ دقیقه یک‌بار مریخ را دور می‌زند. دمای سطح فوبوس منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. در ادامه با جزییات بیشتری به مشخصات فوبوس، قمر مریخ اشاره می‌شود.

 

ویژگی‌های فوبوس

  • گردش فوبوس به دور مریخ بسیار سریع است. لذا در هر شبانه‌روز از مریخ، قمر فوبوس دو بار از غرب مریخ طلوع می‌کند و در افق شرقی آن ناپدید می‌شود.
  • فوبوس ضمن چرخش خود به دور مریخ، رفته‌رفته به آن نزدیکتر می‌شود. فوبوس سرانجام ده‌ها میلیون سال بعد در اثر نیروی کشند (جزر و مد) مریخ نابود خواهدشد. در این‌صورت، بسیار محتمل است که فوبوس حین گردش در مدار خود از هم بپاشد و تکه‌های آن در نواحی مختلف مدار پراکنده شود. در اثر این رویداد ممکن است حلقه‌ای از تکه‌های فوبوس شکل بگیرد که بقای آن کوتاه‌مدت خواهدبود.
  • تاکنون چندین فضاپیما از سایه فوبوس بر سطح مریخ تصویر گرفته‌اند.
  • شکل هندسی فوبوس شبیه سیب‌زمینی است.
  • کسی دقیقا مطمئن نیست که قمر فوبوس چگونه تشکیل شده است. خصوصیات معدنی فوبوس مانند سیارک‌‌های نوع C است. سیارک‌های نوع C از خاک معدنی و سنگ‌های سیلیکات آفریده شده‌اند. یکی از نظریات در این‌باره می‌گوید شاید فوبوس و دیموس سیارک‌هایی بوده‌اند که جذب مریخ شده‌اند. اما این نظریه ایراداتی نیز دارد.
  • سطح قمر فوبوس لایه‌ای از غبار دارد که به آن ریگولیت می‌گویند. برخی اخترشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که این مواد از سطح فوبوس به فضای اطراف پراکنده می‌شود و نتیجتاً دنباله‌ کوچک و بسیار رقیقی از غبار به جای می‌نهد.
  • تقریبا در همه ماموریت‌های فضایی موفق به مقصد مریخ، قمر فوبوس نیز بررسی شده است. برای مثال، شوروی فضاپیمای فوبوس ۱ و فوبوس ۲ را روانه مریخ کرد اما تنها فوبوس ۲ توانست به فوبوس دست پیدا کند و پیش از سقوط درباره این قمر داده‌های اندکی به زمین بفرستد.

 

جدول مشخصات فوبوس قمر مریخ

قطر فوبوس ۲۲.۲ کیلومتر
جرم فوبوس ۱۰۱۶ * ۱.۰۷ کیلوگرم (۰.۰۰۰۰۱ درصد جرم ماه)
سیاره‌ای که فوبوس به دور آن در گردش است مریخ
طول مدار گردش فوبوس به دور مریخ ۹,۳۷۶ کیلومتر
مدت زمان حرکت وضعی فوبوس (هر بار گردش فوبوس دور مریخ) ۷.۷ ساعت زمینی
دمای سطح فوبوس ۴۰- درجه سانتی‌گراد
تاریخ کشف فوبوس ۱۷ اوت ۱۸۷۷