«إِنَّا فَتَحْنَا لَکَ فَتْحًا مُبِینًا»

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره اورانوس

ویژگی‌های سیاره بیرونی و گازی اورانوس

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره اورانوس: اورانوس هفتمین سیاره دور از خورشید است. ضمنا اورانوس یکی از سیارات گازی منظومه شمسی است. اورانوس را با چشم غیرمسلح از روی زمین نمی‌توان دید. از مطالب جالب درباره اورانوس این است که اورانوس اولین سیاره‌ای است که با استفاده از تلسکوپ کشف شد. اورانوس ۹۸ درجه از محور عمودی خود منحرف شده است و به همین جهت گفته می‌شود که به پهلو دور خورشید می‌چرخد.

 

اورانوس هر ۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه یک‌بار حول محور عمودی خود می‌چرخد

حرکت وضعی اورانوس خلاف جهت حرکت وضعی زمین و اکثر دیگر سیارات منظومه شمسی است. هر یک روز در اورانوس برابر با ۱۷ ساعت ۱۴ دقیقه زمینی است.

 

اورانوس هر ۸۴ سال یک‌بار دور خورشید می‌چرخد

هر سال در اورانوس برابر با ۸۴ سال زمینی است. یعنی ۸۴ سال زمینی طول می‌کشد تا اورانوس خورشید را یک دور کامل بزند. طی بخش‌هایی از حرکت انتقالی اورانوس دور خورشید، یکی از قطب‌های این سیاره مستقیما رو به خورشید می‌ایستد و حدود ۴۲ سال نور مستقیم خورشید را جذب می‌کند. قطب‌های اورانوس باقی این مدت در تاریکی می‌مانند.

 

اورانوس را سیاره غول یخی نیز می‌گویند

اورانوس نیز مانند دیگر غول‌های یخی منظومه شمسی در لایه فوقانی خود هیدروژن آمیخته به هلیوم دارد. زیر این لایه، گوشته (mantle) جای دارد که هسته سنگی و یخی این سیاره را پوشانده است. جو فوقانی اورانوس متشکل از آب، آمونیاک و کریستال‌های یخی متان است. همین مواد سبب می‌شوند رنگ اورانوس آبی رنگ‌پریده به نظر برسد.

 

آب و هوای اورانوس: اورانوس گاهی سردترین سیاره منظومه شمسی است

کمترین دمای جوی اورانوس منفی ۲۲۴ درجه سانتی‌گراد است فلذا اورانوس از نظر آب و هوایی، گاهی سردترین سیاره منظومه شمسی است. با این‌که میانگین دمای نپتون از میانگین دمای اورانوس کمتر است اما حداقل دمای آن به پای حداقل دمای اورانوس نمی‌رسد. لذا می‌توان اورانوس را سردترین سیاره منظومه شمسی دانست. جو فوقانی اورانوس پوشیده از ریزگردهای متان است. این ریزگردها طوفان‌هایی را که بر فراز ابرها جریان دارند، مخفی می‌کنند.

 

اورانوس دو مجموعه حلقه بسیار باریک و تیره‌رنگ دارد

اورانوس دو مجموعه حلقه باریک دارد که تیره‌رنگ هستند. ذرات تشکیل‌دهنده حلقه، کوچک هستند. برخی از آن‌ها به‌اندازه گردوغبار و برخی دیگر به اندازه تخته‌سنگی کوچک هستند. حلقه‌های اورانوس به دو بخش تقسیم می‌شوند: یازده حلقه داخلی و دو حلقه خارجی.

حلقه‌های دور اورانوس شاید زمانی شکل گرفته‌اند که یک یا چند عدد از قمرهای اورانوس در حادثه‌ای درهم شکسته‌اند. اولین حلقه‌ها در سال ۱۹۷۷ کشف شدند. دو حلقه خارجی‌تر نیز بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ توسط تلسکوپ هابل کشف شدند.

 

تعداد قمرهای اورانوس: ۲۷ قمر؛ همه قمرهای اورانوس منجمد هستند

از دیگر مطالب جالب درباره اورانوس این است که این سیاره در کل ۲۷ قمر دارد. معروف‌ترین قمرهای اورانوس اوبرون (Oberon)، تیتانیا (Titania)، آریل (Ariel)، اومبریل (Umbriel) و میراندا (Miranda) نام دارند. همه قمرهای اورانوس منجمد هستند و سطح تاریکی دارند. برخی از قمرهای اورانوس ترکیبی از یخ و سنگ هستند. قمر میراندا دره‌های عمیق، پادگانه (terrace) و دیگر نواحی سطحی عجیبی دارد.

 

تاکنون تنها یک فضاپیما به‌سمت اورانوس پرواز کرده است

در سال ۱۹۸۶ فضاپیمای وویجر ۲ از فاصله ۸۱,۵۰۰ کیلومتری اورانوس عبور کرد. وویجر ۲ اولین تصاویر نزدیک از اورانوس و قمرها و حلقه‌های آن را به زمین فرستاد.

 

جدول مشخصات سیاره اورانوس

قطر استوایی اورانوس ۵۱,۱۱۸ کیلومتر
قطر قطبی اورانوس ۴۹,۹۴۶ کیلومتر
جرم اورانوس ۱۰۲۵ * ۸.۶۸ کیلوگرم (۱۵ برابر زمین)
تعداد قمرهای اورانوس ۲۷ قمر (از جمله میراندا، تیتانیا، آریل، اومبریل و اوبرون)
تعداد حلقه‌های اورانوس ۱۳ حلقه
طول مدار حرکت اورانوس دور خورشید ۲,۸۷۰,۶۵۸,۱۸۶ کیلومتر
مدت زمان حرکت انتقالی اورانوس دور خورشید ۳۰,۶۸۷ روز زمینی (۸۴ سال زمینی)
دمای سطح اورانوس منفی ۱۹۷ درجه سانتی‌گراد
تاریخ کشف ۱۳ مارس ۱۷۸۱