اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دانستنی‌ها و مطالب عجیب و جالب درباره سیاره مریخ

ویژگی‌های سیاره درونی و سنگی مریخ

دانستنی‌ها و مطالب جالب درباره سیاره مریخ

جالب درباره سیاره مریخ: مریخ چهارمین سیاره نزدیک به خورشید و دومین سیاره کوچک منظومه شمسی است. مریخ سیاره‌ای سنگی است و اتمسفر نازکی دارد که ماده اصلی‌ تشکیل‌دهنده آن، دی‌اکسید کربن است. در ادامه، شماری از دانستنی‌ها و مطالب جالب درباره مریخ بازگو می‌شود.

 

اندازه خشکی‌های سطح سیاره مریخ و زمین تقریبا یکسان است

حجم مریخ تنها ۱۵ درصد حجم زمین و جرم آن تنها کمی بیش از ۱۰ درصد جرم زمین است. اما حدود دوسوم سطح زمین پوشیده از آب است. لذا اندازه خشکی‌های زمین با خشکی‌های مریخ تقریبا برابر است. مقدار نیروی جاذبه در سطح مریخ تنها ۳۷ درصد جاذبه زمین است. لذا می‌توانید با هر پرش روی سطح مریخ سه برابر بیشتر از پرش روی سطح زمین بالا می‌روید.

 

بزرگ‌ترین کوه منظومه شمسی روی مریخ است

کوه المپیوس (المپوس)، آتشفشانی سپری روی سطح مریخ است. ارتفاع کوه المپیوس مریخ ۲۱ کیلومتر و قطر آن ۶۰۰ کیلومتر است. تخمین شده است که کوه المپوس مریخ بیش از میلیاردها سال پیش تشکیل شده است. اما بسیاری از دانشمندان باتوجه به شواهدی مبنی بر جاری شدن مواد مذاب از این آتشفشان، بر این باورند که آتشفشان مریخ ممکن است هنوز هم فعال باشد.

 

بزرگ‌ترین طوفان‌های شن منظومه شمسی روی سیاره مریخ می‌وزد

از دیگر مطالب جالب درباره سیاره مریخ این است که برخی از طوفان‌های شن روی سطح مریخ ماه‌ها طول می‌کشند و تمام سیاره را پوشش می‌پوشانند. فصل‌ها در مریخ یا بسیار سرد و یا بسیار گرم هستند، زیرا مدار بیضی‌شکل حرکت مریخ به دور خورشید، کشیده‌تر از اکثر دیگر سیارات منظومه شمسی است. لذا مریخ گاهی بسیار از خورشید دور و گاهی بسیار به خورشید نزدیک می‌شود.

وقتی از مریخ به خورشید بنگرید، اندازه خورشید نصف آن‌چه از زمین می‌بینید به نظر می‌رسد

وقتی مریخ ضمن حرکت انتقالی خود، به نزدیک‌ترین نقطه به خورشید می‌رسد، نیمه‌کره جنوبی مریخ به‌سمت خورشید می‌چرخد. این سبب می‌شود نیم‌کره جنوبی مریخ تابستانی بسیار گرم و کوتاه و نیم‌کره شمالی آن که دورتر از خورشید است، زمستانی سرد و کوتاه داشته باشد. سپس وقتی مریخ در مدار حرکت انتقالی خود به دورترین نقطه از خورشید می‌رسد، نیم‌کره شمالی آن به‌سمت خورشید می‌چرخد. در این زمان، نیم‌کره شمالی مریخ تابستانی طولانی اما ملایم و نیم‌کره جنوبی آن زمستانی سرد و طولانی را تجربه می‌کند.

تکه‌هایی از سیاره مریخ روی زمین افتاده است

دانشمندان آثار اندکی از اتمسفر مریخ را درون شهاب‌سنگ‌هایی یافته‌اند که به‌شدت از سطح مریخ کنده شده و سپس میلیون‌ها سال همراه با زباله‌هایی فضایی در منظومه شمسی چرخیده‌اند. شهاب‌سنگ‌های مریخ سپس روی سطح زمین فرود آمده‌اند. بدین ترتیب، حتی پیش از آغاز ماموریت‌های فضایی به مقصد مریخ، دانشمندان توانستند درباره مریخ مطالعه کنند.

 

روی سطح مریخ نشانه‌هایی از آب مایع به چشم می‌خورد

سال‌هاست که تصور می‌شود، سطح مریخ آب منجمد یعنی یخ دارد. اما بعدها تصاویر ماهواره‌ای باریکه‌ها و لکه‌های تاریکی را روی سطح مریخ نشان دادند که گمان می‌رود آب روان باشد که روی دیواره‌ها و صخره‌ها جریان دارد. جو یا اتمسفر مریخ طوری است که این آب باید نمکی باشد تا یخ نزند و تبخیر هم نشود.

 

قمرهای سیاره مریخ

سیاره مریخ دور قمر دارد: فوبوس و دیموس. قمرهای سیاره مریخ در سال ۱۸۷۷ کشف شدند. تصور می‌شود که این قمرها سیارک‌ها را جذب کرده‌اند و جزو کوچک‌ترین قمرهای منظومه شمسی هستند.

 

مریخ روزی دارای حلقه خواهدشد

اگر جهان ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال دیگر برپا باشد، یکی از دو قمر سیاره مریخ موسوم به فوبوس در اثر نیروهای جاذبه متلاشی خواهد شد. درنتیجه، دور مریخ حلقه‌ای پدید خواهدآمد که می‌تواند تا ۱۰۰ میلیون سال برپا باشد.

 

غروب خورشید روی مریخ آبی به نظر می‌رسد

روزها روی سیاره مریخ، آسمان سرخ و صورتی است، برخلاف زمین که آسمان آبی است. لذا اگر از مریخ به خورشید بنگرید، خورشید آبی به نظر می‌رسد.

 

کوه آتشفشانی مریخ: المپیوس

بزرگ‌ترین آتشفشان منظومه شمسی روی سطح مریخ است. کوه آتشفشانی مریخ، المپوس یا المپیوس نام دارد. قطر کوه المپیوس مریخ حدود ۶۰۰ کیلومتر و ارتفاع آن حدود ۲۷ کیلومتر از سطح سیاره است. المپیوس یک آتشفشان سپری است که در اثر جاری شدن مداوم مواد مذاب طی میلیون‌ها سال شکل گرفته است. کوه آشتفشانی المپیوس مریخ حدود ۳ میلیارد سال پیش پدید آمده است.

 

دره مارینز در سیاره مریخ

دره‌وار یا دره مارینز، دره‌ ژرفی روی استوای مریخ است. طول دره مارینز مریخ ۴۲۰۰ کیلومتر و عمق آن در برخی نقاط ۷ کیلومتر است.

 

 

جدول مقایسه مشخصات سیاره مریخ با زمین

مقایسه مشخصات سیاره مریخ با زمین مریخ زمین
قطر سیاره ۶,۷۷۹ کیلومتر ۱۲,۷۴۲ کیلومتر
جرم سیاره ۱۰۲۳ * ۶.۳۹ کیلوگرم ۱۰۲۴ * ۵.۹۷ کیلوگرم
تعداد قمرهای سیاره ۲ ۱
فاصله سیاره از خورشید ۲۲۷,۹۴۳,۸۲۴ کیلومتر ۱۴۹,۵۹۸,۲۶۲ کیلومتر
طول سال در سیاره ۶۸۷ روز زمینی ۳۶۵.۲۴ روز
دمای سطح سیاره ۱۵۳- تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد ۸۸- تا ۵۸ درجه سانتی‌گراد