اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره سیاره مشتری

ویژگی‌های سیاره بیرونی و گازی مشتری

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره سیاره مشتری

مشتری بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی و پنجمین سیاره نزدیک به خورشید است. جرم سیاره مشتری دو و نیم برابر مجموع جرم دیگر سیارات منظومه شمسی است. مشتری یکی از سیارات گازی منظومه شمسی است زیرا عمدتا از گازهای مختلف تشکیل شده است فلذا سیاره مشتری در اصطلاح ستاره‌شناسی، یک غول گازی محسوب می‌شود. در ادامه، برخی از دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره سیاره مشتری بازگو می‌شود.

 

سیاره مشتری چهارمین شیء نورانی منظومه شمسی است

مشتری به‌ترتیب پس از خورشید، ماه و زهره، درخشان‌ترین جرم آسمانی منظومه شمسی است. مشتری یکی از پنج سیاره‌ای است که با چشم غیرمسلح نیز از زمین دیده می‌شود.

 

کوتاه‌ترین روزها در بین سیارات منظومه شمسی متعلق به مشتری است

از دیگر مطالب جالب درباره سیاره مشتری این است که مشتری هر ۹ ساعت و ۵۵ دقیقه یک‌بار دور خود می‌چرخد. به عبارت دیگر، حرکت وضعی سیاره مشتری، ۹ ساعت و ۵۵ دقیقه طول می‌کشد و این یعنی، هر شبانه روز در سیاره مشتری برابر با ۹ ساعت و ۵۵ دقیقه زمینی است. چرخش سریع سیاره مشتری آن را به‌مرور دچار پهن‌شدگی می‌کند. لذا سیاره مشتری‌ نه یک کره واقعی بلکه یک کره پهن یا اصطلاحا کره‌گون یا شبه‌کره است.

 

سیاره مشتری هر ۱۱.۸ سال یک‌بار به دور خورشید می‌چرخد

گردش سیاره مشتری به دور خورشید (حرکت انتقالی مشتری) یازده سال و هشت ماه طول می‌کشد. لذا از دید ناظر زمینی، حرکت مشتری در آسمان، کند به نظر می‌رسد و ماه‌ها طول می‌کشد تا از یک صورت فلکی به صورت فلکی دیگری منتقل شود.

 

سیاره مشتری ابرهای منحصربه‌فردی دارد

جو فوقانی سیاره مشتری به دو بخش تقسیم شده است: کمربندهای ابری و نواحی ابری. این دو بخش عمدتا از کریستال‌های آمونیاک، سولفور و ترکیبی از این دو تشکیل شده‌اند.

 

لکه سرخ بزرگ روی سیاره مشتری: طوفان بزرگ

لکه سرخ بزرگ روی سیاره مشتری در واقع یک طوفان بزرگ است. این طوفان دست‌کم ۳۵۰ سال پیش پدید آمده است. وسعت این ناحیه طوفانی سه برابر کره زمین است.

لکه سرخ بزرگ سیاره مشتری در جهت پادساعت‌گرد حرکت می‌کند. شش روز زمینی طول می‌کشد تا این لکه سرخ یک دور کامل بزند. یکی از اسرار کشف‌نشده سیاره مشتری این است که کسی نمی‌داند چرا رنگ لکه بزرگ آن، سرخ است. دانشمندان در این‌خصوص چند نظریه دارند که یکی از آن‌ها می‌گوید، سرخی لکه بزرگ مشتری به‌خاطر ترکیبات سرخ ارگانیک آن است.

 

جو یا اتمسفر سیاره مشتری عمدتا از هیدروژن است

جو یا اتمسفر سیاره مشتری بزرگ‌ترین اتمسفر سیاره‌ای منظومه شمسی است. اتمسفر مشتری از ۹۰ درصد هیدروژن و ۱۰ درصد هلیوم تشکیل شده است که از این حیث تقریبا شبیه خورشید است. البته در جو سیاره مشتری مقادیر کمی از گازهای دیگر نظیر آمونیاک، متان و آب نیز وجود دارد.

 

درون سیاره مشتری:  سنگ، فلز و ترکیبات هیدروژن

زیر اتمسفر سترگ مشتری (که عمدتا از هیدروژن پدید آمده است) سه لایه فشرده وجود دارد: گاز هیدروژن، هیدروژن فلز مایع، و هسته‌ای از یخ و سنگ و فلز.

 

گانیمد، بزرگ‌ترین قمر مشتری و بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی است

بزرگ‌ترین قمرهای سیاره مشتری به‌‌ترتیب «گانیمد»، «کالیستو»، «آیو» و «اروپا» نام دارند. گانیمد بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی نیز هست. قطر قمر گانیمد ۵,۲۶۸ کیلومتر و درنتیجه، بزرگ‌تر از عطارد است.

 

سیاره مشتری حلقه‌های نازکی دارد

حلقه‌های سیاره مشتری عمدتا از ذرات غبار تشکیل شده‌اند. این حلقه‌ها از ۹۲,۰۰۰ کیلومتر بالاتر از ابرهای مشتری شروع و تا ارتفاع ۲۲۵,۰۰۰ کیلومتری از سطح این سیاره کشیده شده‌اند. ضخامت حلقه‌های مشتری بین ۲۰۰۰ تا ۲۱,۵۰۰ کیلومتر است.

مقایسه اندازه زمین و سیاره مشتری

مقایسه اندازه زمین و سیاره مشتری

جدول مشخصات سیاره مشتری

فاصله سیاره مشتری از خورشید ۷۷۸,۳۴۰,۸۲۱ کیلومتر
قطر عرضی (استوایی) سیاره مشتری ۱۴۲,۹۸۴ کیلومتر
قطر طولی (قطبی) سیاره مشتری ۱۳۳,۷۰۹ کیلومتر
جرم سیاره مشتری ۱۰۲۷ * ۱.۹۰ کیلوگرم (۳۱۸ برابر زمین)
قمرهای سیاره مشتری ۷۹
تعداد حلقه‌های سیاره مشتری ۴
طول مسیر حرکت انتقالی مشتری ۷۷۸,۳۴۰,۸۲۱ کیلومتر
مدت حرکت انتقالی سیاره مشتری ۴,۳۳۳ روز (۱۱.۹ سال)
دمای سطح سیاره مشتری منفی ۱۰۸ درجه سانتی‌گراد