سالروز ولادت امام هادی سلام الله علیه مبارک باد.

معرفی کتاب فلسطین (تاریخ و جغرافیا، اشغال و انتفاضه)

معرفی کتاب فلسطین (تاریخ، جغرافیا، اشغال و انتفاضه) نوشته جواد محدثی، انتشارات بوستان کتاب قم

معرفی کتاب فلسطین (تاریخ و جغرافیا، اشغال و انتفاضه): کتاب فلسطین (تاریخ و جغرافیا، اشغال و انتفاضه) نوشته جواد محدثی و از انتشارات بوستان کتاب قم، مرور سریعی بر سرگذشت فلسطین در گذر تاریخ و اشغالش به‌دست یهودیان صهیونیست و حامیان‌شان است. کتاب با تمرکز بر مخاطبان جوان و نوجوان، تقریبا در ۶۰ صفحه نوشته شده است. کسانی که تاکنون درباره ماجرای فلسطین و اشغالگری صهیونیست‌ها کتابی نخوانده‌اند، می‌توانند مطالعات خود درباره فلسطین را با همین کتاب آغاز کنند، زیرا کتاب، هرچند گذرا، به بسیاری از وقایع مهم درباره اشغال فلسطین مثل اعلامیه بالفور، توافق ننگین کمپ دیوید و جنبش انتفاضه اشاره می‌کند. همین اشاره‌های کوتاه، باب آشنایی با مباحث مذکور را می‌گشاید و خواننده سپس می‌تواند با مراجعه به کتب و منابع دیگر، هر مبحث را که مایل بود، مبسوط‌تر و تخصصی‌تر مطالعه کند.

گفتنی است که کتاب نخستین بار در ۱۳۸۷ شمسی منتشر شده و طبیعتاً  آنچه پس از تاریخ مذکور بر فلسطین گذشته، نمی‌توانسته است در کتاب منعکس شود. در ادامه، کتاب را با جزییات بیشتری معرفی می‌کنیم.

 • توضیح درباره تصویر سربرگ: تصویر کتاب از تارنمای بوستان کتاب قم و نوشته‌ی «فلسطین» از تارنمای «عصر ظهور» برداشته شده است.

مطلب پیشنهادی: آشنایی با کتاب‌های دیگر در بخش معرفی کتاب


معرفی کتاب فلسطین (تاریخ و جغرافیا، اشغال و انتفاضه)

نویسنده در کتاب، پس از ذکر مقدمه به جغرافیای فلسطین و شهرهای مهم آن‌ اشاره و گذشته‌‌ی فلسطین از دوران باستان تا عصر حاضر و دوران اشغالگری را سریع و خلاصه‌ بیان می‌کند؛ آنگاه از اهمیت روز جهانی قدس و قداستِ قدس می‌گوید و سپس به مبحث مهم اشغال فلسطین وارد می‌شود که مسئله امروز جهان اسلام است. این بخش کمی مبسوط‌تر است و توطئه یهودیان صهیونیست و قدرت‌های غربی و حتی شرقی آن روزگار برای تشکیل دولت جعلی اسرائیل در فلسطین و پیامدهای فاجعه‌بار آن‌را بازگو می‌کند.

بخش‌هایی از کتاب

برای آشنایی بیشتر با کتاب، گزیده‌هایی از بخش «نگاهی به گذشته‌های دور» در زیر ذکر می‌شود. جهت اختصار، صرفا به ذکر چند پاراگراف از متن بسنده کرده‌ایم، لذا هرجا که از پاراگرافی به پارگراف دیگر پریده‌ایم، محل پرش را با علامت سه‌نقطه (…) مشخص کرده‌ایم.

پنج‌هزار سال پیش، برخی از قبایل کنعانی از جزیرة العرب کوچ کرده و به سرزمین فلسطین که به آن کنعان می‌گفتند، رفتند و در محلّی به نام «اورسالم» ساکن شدند.

حدود ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد، حضرت ابراهیم به این سرزمین آمد و حضرت اسحاق و حضرت یعقوب در این جا به دنیا آمدند. ۱۲۹۰ سال پیش از میلاد، حضرت موسی قوم بنی اسرائیل را از چنگ فرعون در مصر رهانید و به سرزمین کنعان کوچک داد.

سال‌ها گذشت. حضرت داود علیه السلام هزار سال پیش از میلاد مسیح به پیامبری و حکومت رسید و آن جا را تصرف کرد و اورسالم را پایتخت خویش ساخت. پس از او، فرزندش حضرت سلیمان به حکومت رسید و در همان جا معبدی بنا کرد که بعدها به «هَیکل سلیمان» معروف شد و حدود ۴۲۴ سال برپا بود.

۵۸۶ سال قبل از میلاد بخت‌النّصر به آن جا حمله کرد و شهر را ویران و یهودیان را اسیر نمود.

اورسالم، که در زبان عبری، اورشالم (اورشلیم) خوانده می‌شد، در طول سال‌های دراز هفده بار محاصره و چندین بار با خاک یک‌سان شد. شهر، حدود ۱۵۰۰ سال در دست کنعانیان بوده که از جزیرة العرب به آن جا آمده بودند. سپس مدت چهار قرن دست بنی‌اسرائیل و چند قرن هم در تصرف ایرانیان بود و سپس به دست یونانی‌ها و اشکانیان افتاد…

از سال ۱۵۱۷، بیت‌المقدس تحت اداره حکومت عثمانی بود، تا آن که در سال ۱۹۱۷ م، نیروهای انگلیسی با همکاری نیروهای متفقین آن جا را تصرف کردند و سال‌ها بعد، با دسیسه همان‌ها، کشوری به نام اسرائیل در قلب کشورهای اسلامی به وجود آمد… (ص ۱۱ و ۱۲)

 

همچنین در بخش دیگری از کتاب درباره اشغال فلسطین می‌خوانیم

طبق پیمان بالفور، دولت اسرائیل موظف بود زمینه و موجبات مهاجرت و اسکان یهودیان را در آن سرزمین اشغالی فراهم کند.

از سال ۱۹۲۱ میلادی، شورش‌ها و مبارزات مردم فلسطین علیه اشغال‌گران آغاز شد و به صورت‌های مختلف، شدید یا خفیف، محدود یا گسترده، هم‌چنان ادامه یافت. از جمله در ۱۹۲۹ میلادی درگیری‌های خونین میان یهودیان مهاجر و مسلمانان عرب پیش آمد.

از سال ۱۹۴۳ روش‌های یهود، خشن‌تر شد و با حمایت آمریکا و انگلستان، برخورد شدیدتری کردند و مردم بی‌دفاع، از خانه‌ها و روستاهای خود تخلیه و رانده می‌شدند و زمین‌های آنان به اشغال نیروهای اسرائیلی در می‌آمد… (ص ۲۸)

عنوان بخش‌های کتاب

عنوان بخش‌های کتاب فلسطین (تاریخ و جغرافیا، اشغال و انتفاضه) چنین است:

 • سخن آغاز
 • جغرافیای فلسطین
 • نگاهی به گذشته‌های دور
 • روز جهانی قدس
 • سال‌شمار فلسطین
 • قداستِ فلسطین
 • اشغال فلسطین
 • انتفاضه
 • فلسطین در آینه شعر
 • کتابشناسی فلسطین

 

شاید برای خوانندگان مختلف از جمله جوانان و نوجوانانی که می‌خواهند مطالعه درباره فلسطین و ماجرای اشغال آن و حتی تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر مبارزات مردم فلسطین را آغاز کنند، کتاب فلسطین (تاریخ و جغرافیا، اشغال و انتفاضه) نقطه‌ی شروع مناسبی باشد. کتاب، هم نسخه چاپی و هم نسخه الکترونیکی دارد که می‌توانید نسبت به خرید قانونی آن اقدام کنید.