اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

کمربند سیارکی چیست و کجاست؟ اطلاعاتی درباره کمربند اصلی سیارک‌ها

کمربند سیارکی چیست و کجاست؟

کمربند سیارکی یا کمربند اصلی سیارک‌ها چیست و کجاست؟

کمربند سیارکی چیست و کجاست: اکثر سیارک‌های منظومه شمسی در ناحیه‌ای بین مدار مریخ و مشتری پراکنده‌اند که آن ناحیه را کمربند سیارکی یا کمربند اصلی سیارک‌ها (Asteroid belt) می‌نامند. ناحیه کمربند سیارکی حاوی میلیاردها سیارک است که اکثر آن‌ها بسیار ریز و برخی دیگر نسبتا بزرگ هستند. سیارک‌های دیگری نیز نزدیک زمین در چرخش هستند و شمار اندکی از آن‌ها نیز در اثر نیروی جاذبه دیگر اجرام آسمانی، به ناحیه بیرونی منظومه شمسی کشیده شده‌اند. طبق برآورد سیاره‌شناسان، اگر می‌شد همه اجرام کمربند سیارکی را با هم ترکیب کرد، جرمی آسمانی کوچکتر از ماه پدید می‌آمد. به کمربند سیارکی اغلب کمربند اصلی سیارک‌ها (Main Asteroid Belt) نیز می‌گویند.

سرس (Ceres)، وستا (Vesta)، پالاس (Pallas) و هیجیا (Hygiea) بزرگ‌ترین اجرام کمربند سیارکی هستند. با اینکه سرس زمانی سیارک محسوب می‌شد، اما نهایتا در سال ۲۰۰۶ در دسته سیاره‌های کوتوله جای گرفت. با این حال، نیمی از جرم کل کمربند سیارکی متعلق به چهار جرم آسمانی مذکور است. باقی جرم کمربند سیارکی نیز متعلق به اجسام کوچک‌تر پرشماری است که آن‌جا پخش شده‌اند.

مطلب مرتبط: سیاره‌های درونی و بیرونی منظومه شمسی – تفاوت‌ها و ویژگی‌ها

کمربند سیارکی یا کمربند اصلی سیارک‌ها بین کدام دو سیاره است؟

کمربند سیارکی ناحیه‌ای حلقوی بین مدار مریخ و مشتری است. فاصله کمربند سیارکی از خورشید، ۲.۲ تا ۳.۲ واحد نجومی یعنی ۲.۲ تا ۳.۲ برابر فاصله زمین از خورشید است (فاصله زمین تا خورشید را یک واحد نجومی می‌نامند). ضخامت کمربند سیارکی نیز به‌اندازه فاصله زمین از خورشید است. فاصله اجرام کمربند سیارکی از یکدیگر چشمگیر است. اگر می‌توانستید روی یکی از سیارک‌ها بایستید و اطراف‌تان را بنگرید، نزدیک‌ترین سیارک به شما چنان دور بود که نمی‌شد با چشم غیرمسلح آن را به‌آسانی دید.

 

کاوش در سیارک‌ها

منظومه شمسی سیارک‌های مختلفی دارد که دانشمندان آن‌ها را برحسب مواد تشکیل‌دهنده‌شان دسته‌بندی کرده‌اند. وفور فلزات ارزشمندی همچون نیکل، آهن و تیتانیوم (و شماری دیگر) و نیز آب توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است. برخی بر این باورند که اگر روزی انسان بتواند در سیارات دیگر نیز زندگی کند، آب موجود در سیارک‌ها می‌تواند نیاز مردم ساکن در سیارات دیگر به آب را برآورده کند. مواد معدنی و فلزات یافت شده در سیارک‌ها نیز می‌تواند برای ساخت مسکن و تولید غذای ساکنان به کار رود.

 

کمربند سیارکی چیست و کجاست

کمربند سیارکی یا کمربند اصلی سیارک‌ها ناحیه‌ای بین مدار مریخ و مشتری است.


اطلاعات بیشتر درباره کمربند سیارکی

  • اجسام در کمربند سیارکی از صخره و سنگ آفریده شده‌اند. برخی از آن‌ها اجسام سختی هستند و برخی دیگر توده‌های نرم‌تری هستند.
  • کمربند سیارکی حاوی میلیاردها و میلیاردها سیارک است.
  • برخی سیارک‌ها در کمربند سیارکی بزرگ هستند اما اکثر آن‌ها به‌اندازه سنگ‌ریزه‌اند.
  • سرس که زمانی جزو سیارک‌ها دسته‌بندی شده بود، امروزه سیاره کوتوله محسوب می‌شود. سرس بزرگ‌ترین سیاره کوتوله درون منظومه شمسی است.
  • تاکنون دست‌کم ۷۰۰۰ سیارک شناسایی شده است.
  • کمربند سیارکی حاوی سیارک‌ها و اجرام آسمانی پرشماری است، اما آن‌ها در محدوده وسیعی در فضا پراکنده‌اند و لذا بسیار از هم دور هستند. به همین سبب، فضاپیماها می‌توانند بدون برخورد با سیارک‌ها از کمربند سیارکی بگذراند و به ماموریت‌های فضایی بروند.
  • نام سیارک‌ها برگرفته از نام کاشفان سیارک همراه با یک عدد است.
  • شکل‌گیری سیاره مشتری مانع از پراکنش سیارک‌ها در محدوده این سیاره شد، زیرا نیروی جاذبه قدرتمند مشتری همه این اجرام را به خود جذب کرد. لذا در محدوده مشتری هیچ سیارکی تاکنون کشف نشده است.
  • نیروی جاذبه اجرام مختلف می‌تواند سیارک‌ها را از کمربند سیارکی خارج کند.
  • کمربند سیارکی را اغلب کمربند اصلی (Main Belt) نیز می‌نامند تا آن را از دیگر گروه‌های سیارکی مثل سانتورها (Centaur) متمایز کنند.

 

کلیدواژه: کمربند سیارکی چیست