اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

کهکشان راه شیری چیست و چند ستاره و چند سیاره دارد؟

کهکشان راه شیری چیست و چند ستاره و چند سیاره دارد؟

کهکشان راه شیری چیست و کجاست؟

کهکشان راه شیری (به‌انگلیسی Milky Way galaxy) خانه ما در این عالم است. زمین و منظومه شمسی و میلیاردها ستاره و سیاره دیگر جزئی از کهکشان راه شیری هستند. شکل کهکشان راه شیری شبیه رشته‌ای مارپیچ است که چهار بازوی بزرگ دارد. بیرونی‌ترین بازو تازه کشف شده است. مرکز کهکشان راه شیری حدود ۲۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و دست‌کم یک سیاه‌چاله دارد که به *Sagittarius A معروف است. شکل‌گیری کهکشان راه شیری حدود ۱۲ میلیارد سال پیش آغاز شد. کهکشان راه شیری یکی از حدود ۵۰ کهکشانی است که به گروه کهکشان‌های محلی معروفند. کهکشان آندرومدا و کهکشان‌های کوچکتری همچون ابرهای ماژلانی نیز عضو این گروهند. گروه کهکشان‌های محلی نیز خود بخشی از مجموعه کهکشانی بزرگتری موسوم به کهکشان‌های ابرخوشه گرداب (Virgo Supercluster) هستند. پس از بیان اینکه کهکشان راه شیری چیست و کجاست، در ادامه جزییات و اطلاعات بیشتری درباره کهکشان راه شیری بیان می‌شود.

مطلب مرتبط: کهکشان چیست و چگونه تشکیل‌ می‌شود و چند گونه است؟

کهکشان راه شیری چند ستاره دارد؟

طبق برآورد فعلی دانشمندان، کهکشان راه شیری حدود ۱۰۰ میلیارد تا ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد.

 

کهکشان راه شیری چند سیاره دارد؟

تعداد سیارات کهکشان راه شیری نیز ۱۰۰ میلیارد تا ۴۰۰ میلیارد برآورد شده است.

 

اطلاعات بیشتر

  • کهکشان راه شیری در ابتدای آفرینش عالم و اندکی پس از مهبانگ از نواحی متراکمی تشکیل شده بود. اولین ستاره‌هایی که در کهکشان راه شیری تشکیل شدند در خوشه‌های کروی بودند که هنوز هم هستند. آن‌ها در زمره قدیمی‌ترین ستاره‌هایی هستند که در ناحیه کهکشان راه شیری آفریده شده‌اند.
  • کهکشان راه شیری از ادغام تدریجی چند کهکشان پدید آمده است. لذا برخی از ستاره‌های کهکشان‌های دیگر نیز به‌مرور جذب آن شده است.
  • کهکشان راه شیری با سرعت ۵۵۲ کیلومتر در ثانیه در فضا حرکت می‌کند.
  • هسته مرکزی کهکشان راه شیری حاوی سیاه‌چاله بسیار بزرگی است که *Sagittarius A نام دارد. وسعت سیاه‌چاله چنان است که می‌توان حدودا جرمی به بزرگی ۴.۳ میلیون خورشید را در آن جای دارد.
  • ستاره‌ها، گازها و غبارهای کهکشان راه شیری همگی با سرعت حدود ۲۲۰ کیلومتر در ثانیه دور مرگز کهکشان در گردشند. همه ستاره‌ها اعم از ستاره‌های دور و نزدیک با همین سرعت یکسان به دور مرکز کهکشان می‌چرخند.
  • کهکشان راه شیری حدود ۵ میلیون سال بعد با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد. برخی ستاره‌شناسان این دو کهکشان را سامانه دوتایی مارپیچ‌های غول‌آسا (binary system of giant spirals) می‌نامند.

مطلب مرتبط: کهکشان آندرومدا کجاست؟ فاصله از زمین، تعداد ستارگان و دیگر ویژگی‌ها

جدول ویژگی‌های کهکشان راه شیری

نوع کهکشان راه شیری رشته‌های مارپیج
قطر کهکشان راه شیری ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱۸۰,۰۰۰ سال نوری
فاصله کهکشان راه شیری تا مرکز کهکشان ۲۷,۰۰۰ سال نوری
جرم کهکشان راه شیری ۸۰۰ تا ۱۵۰۰
سن کهکشان راه شیری ۱۳.۶ میلیارد سال
تعداد ستاره‌های کهکشان راه شیری ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد
صورت فلکی کمان
گروه گروه محلی

 

مطالب مرتبط: ویژگی‌ سایر کهکشان‌ها

ابرهای ماژلانی آفتابگردان آندرومدا چرخ گاری چشم گربه (کهکشان)
شبح گرازماهی (پنگوئن) گرداب مثلث نهنگ