اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دانستنی‌ها و مطالب جالب درباره فضا و ستارگان

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره فضا و ستارگان

خدای متعال در آیه ۵۷ از سوره مبارکه غافر می‌فرماید: «خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَ الأرْضِ أَکْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ»؛ بدین مضمون که «همانا خلقت آسمان‌ها و زمین از خلقت انسان بزرگ‌تر (مهم‌تر) است اما اکثر مردم نمی‌دانند».

 

دانستنی‌ها و مطالب جالب و عجیب درباره فضا و ستارگان

 

 1. زمین با سرعت ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت به دور خود در چرخش است. حرکت زمین به دور خود را حرکت وضعی زمین می‌نامیم.

 

 1. هر بار چرخش زمین به دور خورشید را یک سال خورشیدی می‌نامیم. حرکت زمین به دور خورشید، حرکت انتقالی نام دارد. طول مدار چرخش زمین به دور خورشید حدود ۹۷۰ میلیون کیلومتر است. به عبارت دیگر زمین هر سال ۹۷۰ میلیون کیلومتر راه می‌پیماید تا خورشید را یک دور کامل بزند.

 

 1. سرعت حرکت زمین به دور خورشید حدود ۱۰۷,۰۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

 

 1. فاصله زمین تا خورشید حدود ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلومتر است.

 

 1. آنچه زمین را همچون لنگری دور خورشید می‌چرخاند، نیروی جاذبه است.

 

 1. خورشید از نظر علمی، یک ستاره است. در آسمان میلیاردها کهکشان وجود دارد که یکی از آنها کهکشان راه شیری است. کهکشان راه شیری به‌تنهایی صدها میلیارد ستاره دارد. سیاره‌ها به دور ستاره‌هایی در چرخش هستند و این ستاره‌ها نیز خود به دور مرکز کهکشان حرکت می‌کنند.

 

 1. نزدیک‌ترین ستاره به زمین ۴۰ هزار میلیارد کیلومتر (۴۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلومتر) از ما فاصله دارد.

 

 1. نه‌فقط تمام ستاره‌های کهکشان، بلکه خود کهکشان نیز در حال حرکت است.

 

 1. علاوه بر ستارگان و دیگر اجرام آسمانی، همه کهکشان‌های عالم نیز در حال حرکت هستند.

 

 1. حدود ۲۲۵,۰۰۰,۰۰۰ سال طول می‌کشد تا خورشید، مدار خود در کهکشان راه شیری را کاملا بپیماید. حرکت خورشید دور کهکشان را سال کهکشانی می‌نامند.

 

 1. سرعت حرکت خورشید حول کهکشان راه شیری ۷۹۲,۰۰۰ کیلومتر بر ساعت است. چون زمین نیز در اثر نیروی جاذبه، همواره همراه خورشید است و به دور آن می‌چرخد، پس زمین نیز با سرعت ۷۹۲ هزار کیلومتر بر ساعت در حال پیمودن کهکشان راه شیری است.

 

 1. با این‌که سرعت چرخش خورشید در کهکشان راه شیری سرسام‌آور است. اما همچنان با سرعت نور فاصله زیادی دارد. سرعت نور حدود ۱.۰۹ میلیارد کیلومتر بر ساعت یا به عبارت دیگر حدود ۳۰۰,۰۰۰ کیلومتر در ثانیه است.