اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

مشخصات تیتان بزرگترین قمر زحل

مشخصات تیتان، بزرگترین قمر زحل

قمر تیتان: بزرگترین قمر زحل

قمر تیتان (Titan)، بزرگترین قمر زحل و دومین قمر بزرگ منظومه شمسی است. اگر تیتان به دور زحل نمی‌چرخید، می‌توانست یکی از سیارات منظومه شمسی باشد زیرا از عطارد بزرگتر است. قمر تیتان اتمسفر غلیظی دارد که از نظر برخی دانشمندان به اتمسفر زمین در دوران اولیه آن شبیه است.

مطلب مرتبط: منظومه شمسی چیست و چگونه تشکیل شده است؟

اطلاعات، مشخصات و دانستنی‌هایی درباره تیتان، بزرگترین قمر زحل

  • قطر قمر تیتان ۵۰ درصد بزرگتر از قطر ماه است. تیتان از بزرگترین قمرهای منظومه شمسی است.
  • یکی از بارزترین ویژگی‌های قمر تیتان، اتمسفر سنگین و غبارآلود آن است. فراوان‌ترین گاز در جو تیتان، نیتروژن است. جو تیتان ابرهایی از متان و اتان و مه‌دود طبیعی غلیظ نیز دارد.
  • طبق یافته‌های فعلی دانشمندان، بخش درونی قمر تیتان سنگی است و روی آن را یخ (آب منجمد) پوشانده است. سطح قمر تیتان دارای دریاچه‌هایی از هیدروکربن مایع و یخ‌فشان‌هایی است که بین نواحی‌ای با خاک روشن و تیره پخش شده‌اند. روشن و تیره بودن این نواحی شاهدی بر دهانه‌های برخوردی در سطح قمر تیتان است.
  • شاید قمر تیتان چند لایه داشته باشد: یک هسته سنگی که لایه‌هایی از یخ کریستالی آن را پوشانده‌ است. شاید هسته تیتان هنوز داغ و لایه‌ای از آب و آمونیاک داشته باشد.
  • تیتان نیز مانند دیگر قمرهایی که هر کدام دور سیاره‌ای در گردش است (حرکت انتقالی)، حول محور خود نیز در چرخش است (حرکت وضعی). مدت حرکت وضعی تیتان به‌اندازه حرکت انتقالی آن است. یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا تیتان دور محور خود بچرخد با مدت زمان چرخش تیتان دور زحل برابر است.
  • شاید تیتان یکی از اجسامی بوده که هنگام برافزایی (Accretion) و شکل‌گیری زحل پدید آمده است. برافزایی پدیده‌ای است که طی آن، جسمی سماوی که جرم بسیاری دارد، با نیروی گرانش خود، دیگر اجسام کوچکتر و کم‌جرم‌تر را جذب می‌کند و لذا جرم جسم بزرگ رفته‌رفته بیشتر و بیشتر می‌شود. احتمالا سیارات و از جمله زحل این‌گونه شکل گرفته‌اند. شاید برخورد اجسام بزرگ، تیتان و دیگر قمرهای زحل را از مدارهای اولیه‌شان منحرف کرده و مانع شده است تا به زحل بپیوندند.
  • تاکنون چندین کاوشگر فضایی از قمر تیتان تصویر گرفته‌اند اما تنها یک کاوشگر، یعنی کاوشگر فرودآینده هویجنس (Huygens) بر سطح تیتان فرود آمده است. کاوشگر هویجنس در ۱۴ ژانویه ۲۰۰۵ بر سطح تیتان فرود آمد و یک ساعت و نیم درباره آن، داده‌هایی را به زمین فرستاد. در آن زمان، تیتان دورترین ماموریت فضایی در منظومه شمسی و دورترین نقطه‌ای در منظومه شمسی بود که بشر بر آن فرود آمده بود.

 

تیتان، بزرگترین قمر زحل

 تیتان، بزرگترین قمر زحل

مطلب مرتبط: ویژگی‌های انسلادوس قمر زحل

جدول مشخصات قمر تیتان

قطر قمر تیتان ۵۱۴۹.۴ کیلومتر
جرم قمر تیتان ۱۰۲۳ * ۱.۳۵ کیلوگرم (۱.۸ برابر جرم ماه)
سیاره‌ای که تیتان دور آن می‌چرخد زحل
طول مدار حرکت انتقالی تیتان دور زحل ۱,۲۲۱,۸۶۵ کیلومتر
مدت حرکت انتقالی تیتان دور زحل ۱۵.۹ روز
دمای سطح قمر تیتان ۱۷۹- درجه سانتی‌گراد (منفی ۱۷۹ درجه سانتی‌گراد)
تاریخ کشف قمر تیتان ۲۵ مارس ۱۶۵۵
کاشف قمر تیتان کریستیان هویجنس